Afyon Haber Sitesi

AEV Genel Kurulu yapıldı

Afyon Eğitim Vakfı’nın 34. Olağan Genel Kurulu, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın teşrifleri ile gerçekleştirildi.

AEV’in en uzun süre Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yapan M. Şükrü Koçoğlu’nun Divan Başkanı olduğu Genel Kurul’a, Afyonkarahisar, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, İl Jandarma Komutanı J. Albay Yılmaz Kırgel, AEV ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AEV İkinci Başkanı ve İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İl Müftüsü Sinan Kazancı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, İstanbul AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, AEV Yönetim Kurulu Üyeleri ve ATSO Meclis Üyeleri (TOBB Delegeleri) Adnan Demirel ve Metin İplikçioğlu, ATSO Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu Üyeleri, AEV Genel Sekreteri Murat Diker ve çok sayıda davetli katıldı.

AEV Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Genel Kurul’da şu konuşmayı yaptı:

Değerli misafirler;

Afyon Eğitim Vakfı olarak başarılı bir yılı tamamlayarak 35’inci yılımıza ulaşmış bulunuyoruz.

Tüm dünyayı sarsan pandemi nedeniyle iki yıl üst üste genel kurulumuzu yapamadık. Şimdi tekrar bir araya gelebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bilim insanı ve yazar kimliği ile de öne çıkan, birçok üniversite öğrencisi yetiştiren Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın teşrifleri de bizi çok mutlu etti; onurlandırdı.

Bizi çok sevindiren bir husus da tüm Valilerimizin, Belediye Başkanlarımız’ın her zaman bize yakından ilgi göstermeleri ve destekleridir.

Bundan güç alarak azimle şevkle daha çok çalışarak daha çok Afyonlu ihtiyaç sahibi, başarılı bir öğrencimize daha ulaşmak istiyoruz.

Bağışçı hayırseverlerimizin sayısı ve toplanan bağışlar her geçen gün artmaktadır. Bağışçılarımıza ve bizi hep gündemde tutarak tanınırlığımızı artıran basın kuruluşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Sayın misafirler;

Pandemi süresince okulların kapalı olmasına rağmen uzaktan eğitim ihtiyaçlarının devam etmesi nedeniyle, burslarımızı kesmedik desteğimiz devam etti.

4706 Sayılı Yasa ile sağlanan imkan ile Afyon Eğitim Vakfı’na kazandırdığımız, üzerinde Özel Afyon TED İlköğretim ve Lisesi bulunan arazinin taksitlerini ödüyoruz; buna rağmen bu yıl burs verdiğimiz öğrenci sayısını artırarak 662 bursiyere ulaştık.

Hazineden satın alınan TED Koleji’nin taksitleri devam ediyor. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren, okulun kirası bu taksitlerimizi karşılayacaktır.

Değerli konuklar;

Bu dönem, kısıtlı imkanlarla zor bir işi başardık. Başardığımız işle de hızlı dijitalleşen dünyada yerimizi aldık.

Önceki dönem Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın desteği ile Kadın Kültür Evleri ve Kadın Kooperatifleri tarafından üretilen ürünlerin satılması ve buradan elde edilecek komisyon gelirleri ile de öğrencilerimize burs vermek üzere albikere.com e-ticaret sitesini kurduk.

albikere.com’un birinci yılını da, Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, il protokolümüzün seçkin üyeleri ile geçtiğimiz Çarşamba günü kutladık. Bu sitemizi, elbirliğiyle geliştireceğiz.

Kıymetli misafirler;

Tüm Afyon dışındaki derneklerin bir araya geldiği Türkiye Afyonkarahisarlılar Platformu (TAP) düzenleyeceği her türlü faaliyette paydaş olarak vakfımızı seçmektedir.

Bu kapsamda Kan Ver Afyon, Yetimler Haftası, TAP Kurtuluş Ormanı gibi tüm faaliyetleri ortak yürüttük.

Yine toplumun her kesiminden vakfımıza bizi sevindiren ve gururlandıran birbirinden farklı destekler gelmektedir.

Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyon Eğitim Vakfı, Klasik Mercedes Kulübü’nün desteklediği, sanayici ve iş insanlarımızın da katkı sağladığı “Bir Yıldız Doğuyor” projesi kapsamında tüm aksamı baştan sona yeniden ele alınan 1971 model klasik Mercedes araç satılarak elde edilen para vakfımıza verilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda minik bağışçılarımız kumbaralarındaki paraları ağebeylerinin ve ablalarının eğitimine bağışlamışlardır.

Yine bir ilk okulumuz yaptıkları kermesten elde ettikleri kazancın tamamını ağabey ve ablalarına destek için bize getirmişlerdir.

Sayın misafirler;

Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Tonyzenn firmasının sahibi hemşerimizin göndermiş olduğu takım elbiseler, geçen öğretim yılını sonunda mezuniyetlerinde giymek üzere bursiyerlerimize dağıtıldı.

Bu yıl da Afyonumuzun en başarılı okullarından olan Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencilerin sınav öncesi motivasyon sağlamak için yine takım elbise hediye edildi.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde hayatını sürdüren, 4 ayda 1053 kitap okuyarak Dünya Çocuk Rekorlar Kitabı’na giren 8 yaşındaki Mahir Atabey Türk için “En Çok Kitap Okuma” rekoru kırmasında sponsor olarak bu gurura ortak olduk.

Kıymetli konuklar;

Vakfımızın gelirlerini çoğaltmaya çalışıyoruz, bu konuda hep yanımızda olan başta Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız, hayırsever iş insanlarımız basınımız ile kamunun tüm kurumlarına teşekkür etmek istiyorum.

Başarımızı ve bursiyer sayımızı her yıl, bir önceki seneye göre daha yükseğe taşıyoruz.

Genel Kurulumuz’dan sonra iki fotoğraf sanatçımızın, Şenol Zümrüt ve Hakan Yılmaz hocamızın fotoğraf sergisisin ziyaret edeceğiz. Bu iki sanatçımız da satılacak fotoğrafların tüm gelirlerini vakfımıza bağışlamışlardır.

Bursiyer sayımızı 1.000 öğrencinin üzerine çıkararak Türkiye genelinde büyük ölçekli eğitim vakıfları arasına girmek istiyoruz. İnşallah bu hedefimize de elbirliğiyle ulaşacağız.

Bizim kültürümüz ‘Bize bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olmayı’, ‘ilim Çin’de de olsa arayıp bulmayı’ benimsiyor.

Ayrıca ‘hayattaki en hakiki yol göstericinin bilim olması’ ilkesi de yine kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Biz de karınca, kararınca; gençlerimizin eğitim-öğretim hayatına destek olarak şehrimiz ve ülkemize karşı görevimizi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Gelecek eğitimli, kendini yetiştirmiş; vefalı ve umutlu gençlerimizin elinde şekillenecektir.”

Genel Kurula katılan Afyon Eğitim Vakfı’nın en yaşlı kurucu üyesi 1929 doğumlu Ahmet Bilginsoy söz alarak vakfın kuruluşunda yaşananları ve bugünkü durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da eğitimin önemine dikkat çektiği konuşmasında şu vurguları yaptı:

“Bugün aranızda olmak, hem bu şehrin ilk kadın Valisi olduğum için önemli, hem de eğitimci geçmişi olan, akademisyenlik yapmış birisi olarak böyle köklü bir eğitim vakfının çalışmalarını görmek önemlidir. Bu vakfa emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. 3 çocuk annesi olarak eğitimin gençlerimize kattıklarını biliyorum. Pek çok yüksek lisans ve lisans öğrencisinin yetişmesine de vesile olduk. 2 yıl boyunca bir pandemi süreci geçirdik. Bu, eğitime bakışı da değiştirdi. Hem internet teknolojilerinin, hem değişen dünyanın bizim vizyonumuzda ve Vakıfımızın çalışmalarında önemli bir yeri olması gerektiğini düşünüyorum. İnternet teknolojilerini nasıl hayırlı, nasıl adilane, bağımlılık düzeyine gitmeyecek şekilde kullanmalıyız, diye düşünürken aslında olumlu taraflarını belki biraz gözardı edebiliyoruz. Pandemi süreci, bizim bunların olumlu taraflarını da görmemizi sağladı. 21. yüzyıl becerileri diye benim çok önemsediğim bir kavram var. Artık sadece üniversite okumak, sadece bir kurumdan diploma almak, mezun olmak; ortaya özgün işler koymak için yeterli olmayabiliyor. Yine sadece bir okuldan mezun olmak, Anadolu irfanını, basiretini taşımaya yetmeyebiliyor. Okumanın ve eğitimin farklı boyutları var; biz gençlerimize bunları bütüncül olarak sunmanın gayreti içinde olmalıyız. Bu bağlamda yaptığınız çalışmalar çok kıymetli. Afyon Eğitim Vakfı’nın iyi insan yetiştirmeye vesile olacak çalışmalara imza atmasına da gayret göstereceğiz. Empati kurma, iletişim kurma, soğukkanlı olabilme, iyi bir insan olmayı başarabilme noktasında gayretlerimizi sürdüreceğiz. Afyonkarahisar’ın eğitim anlamında gelişimi için neler yapmamız gerekiyorsa bunları masaya yatırıp çalışacağız.”

İntersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilcisi ve İntersteno Türk Grubu Başkanı Seçkin KÖSE, Dünya İnternet Şampiyonası’nda Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımı ile madalyanın 9 madalya kazanan öğrenciler ve öğretmenleri de genel kurula katıldı. Genel kurulda Dünyanın en küçük yaşta on parmakla bilgisayar klavyesini öğrenen ve dereceye giren öğrenciler gösteri yaptı. Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tarafından 2019, 2020 ve 2021 Yılları Anadil ve Çokdilli Yarışı Küçükler ve Öğrenciler (13-16 Yaş) Kategorisi Dünya Şampiyonu olan Nisan Maya TUNÇOĞLU ve Anadil Yarışı Küçükler (0-12 Yaş) Kategorisi Dünya Şampiyonu Berra YILMAZ’a altın hediye edildi diğer dereceye giren öürencilere de takdir belgeleri verildi.

Genel Kurul’da ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, üst üste üçüncü kez AEV Yönetim Kurulu Başkanı seçilerek güven tazeledi. Serteser ile birlikte İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban da üst üste üçüncü kez AEV İkinci Başkanı seçildi.

AEV Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu, şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU

ASİL ÜYELER

1.Hüsnü SERTESER

2.Burhanettin ÇOBAN

3.A. Salim PANCAR

4.Adnan DEMİREL

5.Metin İPLİKÇİOĞLU

6.Yavuz KOCAŞABAN

7.Hüseyin ÇELİK

YEDEK ÜYELER

1.Bülent HELVACIOĞLU

2.Muammer ERDEM

3.Mustafa CEYLAN

4.Seçkin KÖSE

5.Necip TAŞPINAR

DENETLEME KURULU

ASİL ÜYELER

1.Kadir ALTINKAYA

2.Gürcan AŞÇI

3.Besim TELEK

YEDEK ÜYELER

  1. İ. İsmail ALPI

2.Şuayip AYGÜN

3.Yusuf TUNCER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: