Afyon Haber Sitesi I AfyonAjans.com

Afyon’a Meteorolojide en ileri teknolojiyi kurduk…

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği başta olmak üzere hayat kalitesini artırmak, sektörün beklentileri karşılamak, kesintisiz, kaliteli ve güvenilir meteorolojik ürün ve hizmetler sunmak maksadıyla Afyonkarahisar ve ilçelerine ileri teknoloji ürünü meteoroloji gözlem sistemleri kurduk.

Afyonkarahisar’da meteoroloji alanında daha önce otomatik ölçüm diye bir şey yoktu. Elle yapılan ölçüm neticeleri, vatandaşlara duyurulana kadar birkaç gün geçerdi. Bu süre zarfında hava durumu değişmiş olurdu. Bu durumu bildiğimden Çevre ve Orman Bakanı ve bilahare Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Dünyadaki en ileri teknolojileri kurmaya karar verdim. Otomatik meteoroloji İstasyonları, Meteoroloji Radarları, Uydu Görüntüleri, Zirai Hava Durumu, Zirai Don, Deniz Tahminleri, Kar Kalınlıkları, gibi pek çok teknolojileri vatandaşımızın cep telefonlarına kadar indirdik. Hatta halkımıza kolayca bilgi aktarmak için Meteoroloji Web TV’yi kurduk. Meteorolojinin Sesi Radyosunu mükemmel hale getirdik.

Bütün ülkemize bu hizmetleri sunarken; Afyonkarahisar Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Binasını en güzel şekilde inşa ettik. Bu binaya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü de yerleştirdik.

Afyonkarahisar’ın ilçelerinde en az bir adet olmak üzere il genelinde toplam 42 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk.

 

 1. Afyonkarahisar/ BüyükkalecikBeldesi
 2. Afyonkarahisar/ OlucakKöyü
 3. Afyonkarahisar Bölge
 4. Başmakçı
 5. Bayat
 6. Bayat/ Köroğlu Beli
 7. Bolvadin
 8. Bolvadin/ KemerkayaKöyü
 9. Çay
 10. Çay/ DevederesiKöyü
 11. Çobanlar
 12. Dazkırı
 13. Dinar
 14. Dinar/Haydarlı
 15. Dinar/Tatarlı Beldesi
 16. Emirdağ
 17. Evciler
 18. Hocalar
 19. Hocalar/ Yeşilhisar Beldesi
 20. İhsaniye
 21. İscehisar
 22. İscehisar/ AlanyurtBeldesi
 23. Kızılören
 24. Kocatepe Üniversitesi
 25. Sandıklı
 26. Sandıklı/ Akdağ Tabiat Parkı
 27. Sandıklı/ Ballık Köyü
 28. Sandıklı/ Çukurca Köyü
 29. Sandıklı/ Hüdai Kaplıcaları
 30. Sinanpaşa
 31. Sinanpaşa/ ÇatkuyuKöyü
 32. Sinanpaşa/ Taşoluk Beldesi
 33. Sinanpaşa/ TazlarKöyü
 34. Sinanpaşa/ Tınaztepe Beldesi
 35. Sinanpaşa/ YıldırımkemalKöyü
 36. Sultandağı
 37. Sultandağı/ ÜçkuyuMevki
 38. Sultandağı/ Yakasenek
 39. Şuhut
 40. Şuhut/ Afyonkarahisar Kumalar Dağı Radar Sahası
 41. Şuhut/ Karaadilli
 42. Şuhut/ Mahmut Köyü

 

 

 

 

ÜLKEMİZDEKİ 18 METEOROLOJİ RADARINDAN BİRİ AFYONKARAHİSAR’DA

Meteoroloji hizmetlerinin zamanında ve sağlıklı bir şekilde sağlanmasında en önemli gözlem istasyonlarından biri Meteoroloji Radarlarıdır. Ülkemizde bulunan 18 meteoroloji radarından biri ilimizdedir.

350 km yarıçaplı bir alanda gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü gözlem verisi elde edilmesi, nereye, ne zaman ve ne kadar yağış düşeceğine dair bilgiler sağlanması maksadıyla
Kumalar Dağına Meteoroloji Radarı kurduk. Bu radarın çok büyük bir faydası oldu. Kumalar dağındaki kar kalınlığı ve karın yerde kalma süreleri çok hassas bir şekilde bilindiğinden burasının mükemmel bir kış Turizm Merkezi olabileceği anlaşıldığından ön fizibilite çalışmalarına başlanmıştır. Böylece Afyonkarahisar’da:

*Termal Turizm, *Kongre Turizmi, * Sağlık Turizmi, * Tabiat Turizmi * Spor Turizmi

gibi geliştirdiğimiz 6 turizm sektörüne ilave olarak Kış Turizmi de Afyonkarahisar ekonomisine büyük fayda temin edecektir.

HAVAALANI OTOMATİK METEOROLOJİ GÖZLEM İSTASYONU

Uçuculuk faaliyetleri için vazgeçilmez olan meteorolojik ürün ve hizmetlerin sunulması ve
uçuş güvenliğine katkı sağlanması maksadıyla Zafer Bölgesel Havaalanı ve Askeri Havaalanına birer adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk.

Afetlere sebep olan yıldırım ve şimşek hadiselerinin tespit ve takip edilerek oluşması muhtemel ani kuvvetli yağışlar için erken uyarıların hazırlanarak can ve mal kayıplarının azaltılması maksadıyla Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi (YTTS) kurduk.

Meteoroloji alanında yaptığımız bu yatırımlar sayesinde hava tahminlerinde isabet oranımız %90’ların üzerine çıkmıştır.

METEOROLOJİK HİZMETLER SON DERECE ÖNEMLİDİR

Özellikle bir ziraat diyarı olan Afyonkarahisar’da zirai faaliyetlerin sekteye uğramaması için meteorolojik hadiselerin çiftçilerimiz tarafından sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Afyonkarahisar ulaşım bakımından ülkemizin önemli bir kavşak noktası olması sebebiyle özellikle kış aylarında bütün sürücüler ilimizin hava durumunu anlık takip edebilmektedirler. Bu bakımdan kurmuş olduğumuz yaygın meteoroloji alt yapısı ile Afyonkarahisar’ın ve ilçelerinin hava durumu anlık olarak ülkemizin ve hatta Dünya’nın her yerinden takip etmek mümkündür.

Bütün vatandaşlarımızın telefonlarına meteoroloji hava durumu uygulamasını kurmasını tavsiye ediyorum. App Store kullanıcıları “Hava Durumu Meteoroloji”, Play Store kullanıcıları ise “Meteoroloji Hava Durumu” yazdığında çıkan uygulamayı akıllı telefonlarınıza kolaylıkla indirebilirsiniz. Böylece ilimizin hava durumunu nerede olursak olalım anlık olarak öğrenmemiz mümkün olacaktır.

Meteorolojide sağlanan bu önemli hizmetler sayesinde can ve mal kayıplarına sebep olması muhtemel yağışlar ve hava hadiseleri önceden belirlenip vatandaşlarımıza iletilmekte ve zamanında tedbir alması sağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: