Afyon Haber Sitesi

Afyonkarahisar’da Fidanlar Toprakla Buluştu

Milli Ağaçlandırma Günü’nde Afyonkarahisar’da Fidanlar Toprakla Buluştu
Vali Gökmen Çiçek Afyonkarahisar Saraydüzü Ağaçlandırma Sahasında Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında düzenlenen “83 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programına katılarak, vatandaşlarla birlikte fidan dikti.
Ülkemizi daha yeşil yarınlara ulaştırabilmek, yangınlarda zarar gören alanları hızla yeşile döndürmek, ağaçlandırma ve orman varlığı konusunda bilinci artırmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında saat: 11.11’de 81 il, 922 ilçede ve 30 farklı ülkede fidanlar topraklarla buluştu.
2020 yılı Geleceğe Nefes projesi sağlık çalışanlarına adandı. Bu yıl dikilecek fidanlarla hatıra ormanı oluşturularak, her bir sağlık çalışanının adının verileceği 1 milyon 61 bin 635 fidan dikilecek.
Saraydüzü’nde 16 Bin Fidan Toprakla Buluştu
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda öncelikle Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us konuştu. Fidan: “Afyonkarahisar’da geçen yıl 246 ayrı bölgede 142.000 adet fidan dikilerek kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü’nde bu yıl il geneli tüm bölgelerde toplam 412.355 adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Şuan bulunduğumuz Saraydüzü Ağaçlandırma Sahasında ise 80 dekar alanda 16.000 adet fidan toprakla buluşacak” dedi. Ardından Ağaçlandırma Şefi Mehmet Şimşek fidan dikim tekniği hakkında bilgiler verdi.
Orman Varlığını Artırmalıyız
Fidan dikim etkinliğinde konuşan ve Milli Ağaçlandırma Günü’nün nasıl ortaya çıktığı konusuna değinen Vali Gökmen Çiçek: “Sosyal medyada Abdullah Enes Şahin’in, “Bir fikrim geldi. Biz neden ‘Ağaç Dikme Bayramı’ ilan etmiyoruz.” Açıklamasına yanıt veren ve “Bu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için çalıştık, çalışıyoruz. Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için de ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması etkili oldu. Güzel bir hikâye ile başladı. Bu yıl 2. kez gerçekleştirdiğimiz bu program 81 ilde, 922 ilçede aynı anda yapılmasının yanında Azerbaycan, Bosna-Hersek, Malta, Kosova, Senegal, Kazakistan ve Ukrayna gibi 30 farklı ülkede de yapılıyor ve bu ülkelerde de fidanlar dikiliyor. Bu durum projenin ne kadar önemli ve verimli olduğunu da aslında göstermiş oluyor. Afyonkarahisar’ın yüzde 20’si ormanlık alan. Ülke genelinde başlatılan bu seferberliği Afyonkarahisar’da daha etkin hale getirerek yeşil alanı ilk etapta yüzde 30’a çıkarmalıyız. Termalimiz, mermerimiz her türlü doğal güzelliğimiz var Biz daha fazla yeşil alanı hak ediyoruz. Orman teşkilatımız ve bizler el ele vererek daha yeşil bir Afyonkarahisar’ı birlikte inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.
Programın son bölümünde Vali Gökmen Çiçek ve diğer katılımcılar hazırlanan alanda fidanları toprakla buluşturdu.
İl genelinde 14 ayrı bölgede 264 dekar alana toplam 35.000 adet fidan dikilerek, Milli Ağaçlandırma Günü kutlandı.
Fidan dikim programına Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yılmaz Kırgel, İl Emniyet Müdür V. Ali Temiz, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us, bazı il müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: