Afyon Haber Sitesi

Bebeğinize işitme testi yaptırın!

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Lütfen çocuğunuzun sağlık hakkını elinden almayın! Hastaneden taburcu olmadan önce mutlaka bebeğinizin işitme tarama testini yaptırın” ifadelerine yer verildi

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca, yenidoğan işitme tarama testleri ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Sedat Yunusoğlu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammed Yeğit, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mücahid Pehlivan, hastane idarecileri ve işitme tarama birimi personeli katıldı. İnteraktif bir şekilde yapılan toplantıda ilimizin işitme tarama açısından durumu değerlendirildi, aksayan yönler ele alındı, çözüm önerileri görüşüldü. İlimizin işitme tarama sağlık uygulamalarını daha da iyileştirmek için planlamalar yapıldı.

“ÇOCUKLAR DOĞAR DOĞMAZ DUYMAYA VE DİNLEMEYE BAŞLAR”

Yapılan açıklamada ise şu notlar düşüldü: “Normal konuşma gelişiminin ilk şartı işitmektir. Bir çocuk için işitmek ve konuşmayı öğrenmek, iletişim kurabilmesi ve oyun oynayarak yeteneklerini geliştirmesi açısından temel gereksinimlerdir. Çocuklar doğar doğmaz duymaya ve dinlemeye başlar. Konuşmayı öğrenirken, çevrelerinde duydukları sesleri taklit ederler. Araştırmalara göre her 1000 sağlıklı yeni doğan dan 2 ila 3’ü işitme kayıplı doğmaktadır. İşitme kayıpları çocuğun bilişsel, ruhsal, sosyal ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiler. İşitme kaybının erken teşhisi konuşma gelişimi, yaşam kalitesi ve akademik başarı açısından kritiktir. Erken teşhis, işitme kayıplı çocuklar da normal veya normale yakın konuşma ve dil gelişimi sağlar. Konuşma ve dil gelişimi açısından ilk 6 ay kritik dönemdir. Ülkemizde uygulanan yenidoğan işitme tarama programı kapsamında, doğum sonrası basit ve kısa süreli ölçüm ile bebeğinizin ilk işitme taraması yapılmakta ve bu tarama ile doğuştan işitme kaybına sahip bebeklerin büyük kısmı tespit edilebilmektedir. Yenidoğan işitme testi, bebek doğal uykusundayken dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir prob ile iç kulağa özel bir ses gönderilir ve iç kulaktaki dış saç hücrelerinin sese tepkisi ölçülür. Bu işlem bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz. Birkaç dakika süren basit bir ölçümdür. İşitme objektif olarak değerlendirilir, bebeğin hiçbir katılımı gerekmez. Her iki kulağa yapılan ölçümden geçen bebekler için farklı bir uygulama yapılmamaktadır. Bebeğinizin işitme taramasından kalması durumunda 1 hafta sonrasına yeniden randevu verilerek tarama testi tekrarlanır. Yine geçemezse 1 randevu daha verilir. Toplamda 3 kez tarama ile kontrol edilir. Bu testlerin mutlaka ilk 1 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Üç testten de kalması durumunda bebeğinizin kaldığı anda 3.ayını doldurduğu tarih için Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi(AFSÜ) Referans Merkezinden randevu alınarak kesin tanı –takip programı kapmasında yapılan ileri test yöntemleri ile tedavisine başlanmalıdır.”

Bebeğinize işitme testi yaptırın!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: