Afyon Haber Sitesi

“BU AZİZ ŞEHİR ANADOLU’NUN VE KUDÜS’ÜN KİLİDİDİR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımlarıyla Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in seçim vaatlerinden olan Cirit Kayalığı Millet Bahçesi projemizin temeli atıldı, ilk fidan toprakla buluştu.Bakan Kurum, Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin büyümesinden büyük pay sahibi olmuş şehirlerden biri olduğunu vurguladı.

BU AZİZ ŞEHİR ANADOLU’NUN VE KUDÜS’ÜN KİLİDİDİR

Afyonkarahisar’ımızın tarihi; şan ve şereflerin tarihi olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, “Kudüs’ü işgale giden Haçlı Ordularını engelleyen de; Anadolu’yu işgale yeltenen Yunan ordularına “geçemezsin! dur!” diyen de Afyonkarahisar’dır, Afyonkarahisar’ın kahraman evlatlarıdır. Bu aziz şehir; Anadolu’nun ve Kudüs’ün kilididir” dedi.

“ÇOK ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK”

“Bu şehre hizmet etmek; boynumuzun borcudur” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu istiklal şehrini en güzel şekilde istikbale taşımak hepimizin vazifesi, sorumluluğu.Bugün bu inançla, bu duygularla buradayız. Bu duygularla, sizlerin misafiriyiz. Biraz önce; saygıdeğer Bakanımız Veysel Eroğlu ağabeyimizle, Valimiz, milletvekillerimiz, Belediye Başkanımızla; son derece kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yaptık, çok önemli kararlar aldık” dedi.

264 MİLLET BAHÇEMİZİN YAPIMINA DEVAM EDİYORUZ

Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalara ilişkin de bilgiler aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Şehrimize, bugüne kadar ulaştırmadan sağlığa, eğitimden, turizm, tarım, çevre ve şehirciliğe kadar yaklaşık 35 milyarlık yatırım yapıldı. Bakanlık olarak; biz de bu yatırımların 7 milyar lirasını gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İşte bugün de inşallah hep birlikte, bir yandan kentsel dönüşüm ve sosyal konutlarımızın müjdelerini verirken, bir yandan da Türkiye’nin yeşil alan miktarını en çok arttıran illerimizden biri olan Afyonkarahisar’ın 3 millet bahçesini inşallah fidanlarla buluşturacağız. Biliyorsunuz bugün ülkemizin tamamında, toplam büyüklüğü 55 milyon metrekareyi bulan 321 adet millet bahçesi yapıyoruz. 57 millet bahçemizi bitirdik ve vatandaşların hizmetine sunduk. 264 millet bahçemizin yapımına devam ediyoruz.”

Bakan Kurum konuşmasına şöyle devam etti “İnşallah 2023’e kadar her ilimizde en az bir millet bahçesini vatandaşlara, çocuklara, gençlere armağan edeceğiz. Tarihimizi ve kadim kültürümüzü, birlikte yaşama geleneğimizi, bu büyük parklarımızda, bu güzel millet bahçelerimizde yaşatacağız”
“Amacımız eser üretmek, eser siyaseti yapmak, bu anlayışla projelerimizi hayata geçirmektir. Hiçbir zaman vatandaşımızı mağdur etmedik, mağdur edecek adımlar atmadık. Vatandaşımıza rağmen de hiçbir iş yapmadık, yaptırmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla projelerimizi yürütüyor olacağız”

 “AFYONKARAHİSAR MUHTEŞEM BİR ŞEHİR”

Bakan Kurum, Afyonkarahisar’ın doğal kaynaklarıyla, tarımsal üretim alanlarıyla, eşsiz doğasıyla, Frigya Vadisiyle muhteşem bir şehir olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:”Bunun yanında; bugün Afyonkarahisar’a çevrecilik açısından baktığımızda ne görüyoruz? Modern atık su arıtma tesisleriyle, ileri biyolojik arıtma tesisiyle, katı atık düzenli depolama tesisleriyle Türkiye’nin en çevreci, en temiz, en yaşanabilir illerinin başında Afyonkarahisar geliyor. Yeni millet bahçeleri ve yeşil alanlarla, şehrimizin bu güzelliğini daha da güçlendireceğiz. Yeşil alan miktarımızı artıracak, sizler için yeni nefes alanları açacağız.

Tüm dünyamız iklim değişikliğiyle mücadele ile karşı karşıya. Artık sellerin, yağışların miktarının, sayısının arttığı, heyelanların oluştuğu ve şehre olan etkilerin arttığı bir süreci yaşıyoruz. 2030-2050 yılında su savaşlarının yaşanacağı ve su kıtlığının yine yaşanacağı bir sürece girmekteyiz. Dünyamız ısınıyor, ısındıkça nefes alacağımız alan ihtiyacı, su kaynaklarımızın korunma ihtiyacı daha da gün yüzüne çıkmaktadır. O yüzden bu projeler çok önemli. Afyonkarahisar’da 150 milyon lira yatırım bedeli olan 6 millet bahçesi yapıyoruz. Bu 6 millet bahçesine yenilerini ekleyerek, şehre tam 1 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırma hedefimizi gerçekleştireceğiz. Bugün, eş zamanlı olarak; 270 bin metrekarelik Cirit Kayalığı Millet Bahçemizi, 125 bin metrekarelik Şuhut ve 50 bin metrekare büyüklüğündeki Sandıklı millet bahçelerimizi ilk fidanlarıyla buluşturuyoruz.”

“TERMAL BÖLGEYE 10 MİLYON YATIRIM BEDELLİ YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET YOLU”

Bakan Kurum, millet bahçelerinin dışında yine termal bölgesinde 10 milyon lira yatırım bedeliyle yürüyüş ve bisiklet yolunun projelendirildiğini, kısa sürede bu yolların yapımına başlanacağını aktardı. “2012’den bu yana kentsel dönüşüm ve sosyal konut anlamında 2,5 milyon konutu vatandaşlara teslim ettik “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın 2012 yılında İstanbul’da başlattığı deprem dönüşüm seferberliğini, “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” diyerek, daha da hızlandırdıklarını anlatan Kurum, şunları kaydetti:

“VATANDAŞIMIZA RAĞMEN HİÇBİR İŞ YAPMADIK”

“2012’den bu yana kentsel dönüşüm ve sosyal konut anlamında 2,5 milyon konutu vatandaşlara teslim ettik. Şu anda da sahada yatırım değeri 90 milyar lira olan 300 bin konutumuzun inşası devam ediyor. Afyonkarahisar’da da bir taraftan riskli yapılarımızı dönüştürüyor, diğer taraftan tarihi kent meydanlarımızı ihya ediyoruz. Şu an merkezde 2 riskli alanımız var. Buradaki 2 bin 276 yapının dönüşümüne hızla devam ediyoruz. Yine merkezde Gökçe Mahallesi’ndeki rezerv yapı alanımızı, hem dönüşüm hem de 100 bin sosyal konut projelerimizde kullanacağız. Şu anda bu bölgede 1374 konutluk bir sosyal konut projemizi de hazırladık. Biz gönül belediyeciliği diyoruz. Biz hiçbir zaman vatandaşımıza rağmen iş yapmadık, her şeyi milletimizle beraber yaptık. Yine aynı anlayışla onlarla birlikte yapmaya devam edeceğiz. Belki birileri Afyonlu kardeşlerimizin kafalarını karıştırmaya çalışabilir ama biz bugüne kadar projelerimizi anlatıyoruz. Yeni yatırımlarımızı anlatıyoruz. Temel atmaya dahi fırsat bulamadan projelerimizi yapmaya gayret gösteriyoruz. Amacımız eser üretmek, eser siyaseti yapmak, bu anlayışla projelerimizi hayata geçirmektir. Hiçbir zaman vatandaşımızı mağdur etmedik, mağdur edecek adımlar atmadık. Vatandaşımıza rağmen de hiçbir iş yapmadık, yaptırmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla projelerimizi yürütüyor olacağız.”

 

GÖKÇE MAHALLESİNİ TEMELİ AĞUSTOS’DA ATILIYOR

Zafer Mahallesi’nde, şehrin merkezinde bulunan eski müzeyi yeni yerine taşıyacaklarına dikkati çeken Kurum, “Buradaki yaklaşık 9 bin metrekarelik alanda, vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek yeşilin bin bir tonuyla bezeyeceğimiz bir çevre projesini Afyonlu kardeşlerimize armağan edeceğiz. Ben inanıyorum ki millet bahçelerimiz tamamlandığında, içerisinde fuar ve kamp alanlarının, yürüyüş ve bisiklet yollarının olacağı Frigya Vadisi Projesi’yle birlikte Afyonkarahisar’ımız adeta Türkiye’nin cazibe merkezi olacak. Dünyanın göz bebeği olacak.Buradan bir müjdeyi paylaşmak isterim. 50 bin sosyal konut projemiz kapsamında; Gökçe Mahallesinde 750 konutun proje çalışmalarını tamamladık. Ağustos ayında temellerimizi atıyoruz” dedi.

“AFYONKARAHİSAR’A YAKIŞIR BİR DÖNÜŞÜM PROJESİNİ HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ”

Yine söz verdiğimiz gibi; Mısri Camimizin etrafında 170 bin metrekarelik alanda; yine İmaret Camimizin çevresindeki 250 bin metrekarelik bölgede az katlı, yöresel mimariye uygun, şehrimize değer katacak ihya projelerimizin de inşa çalışmalarına başlıyoruz. Mısri Cami etrafında ilk etapta 506 konut ve 157 iş yeri yapacağız. Yine, İmaret Cami ve çevresini de riskli yapılardan tamamen kurtarıp, Afyonkarahisar’a yakışır bir dönüşüm projesini hep birlikte yapacağız.

İnşallah bu onlarca ihya projesiyle; temellerini attığımız sosyal konutlarımızla; Afyonkarahisar’ımız depreme karşı daha güvenli hale gelecek. Millet bahçelerimizle, yeni yeşil alanlarımızla birlikte, çok daha yaşanabilir bir şehir olacak. Ben tüm bu projelerimizde görev alan; TOKİ’mize, İller Bankamıza, Belediyelerimize, mimar, mühendis ve işçi kardeşlerimize başarılar diliyorum.

Bu duygu ve temennilerle; İmaret ve Mısri Dönüşüm projelerimiz, yeni sosyal konutlarımız ve millet bahçelerimiz; Afyonkarahisarlı kardeşlerimiz için, ülkemiz için, milletimiz için, gelecek nesillerimiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: