Afyon Haber Sitesi

Bursa NOSAB’da BEBKA verimliliği

  • Ekonomi / Gündem
  • 30 Aralık 2021
  • Bursa NOSAB’da BEBKA verimliliği için yorumlar kapalı

Bursa’da Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalar Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle hayata geçirilecek proje sayesinde enerji ve kaynaklar daha verimli kullanacak.

BURSA (İGFA) – Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) E-OSB, Otomasyon ve Verimlilik Projesi için imzalar atıldı. İmza töreninde BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak ile NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez hazır bulundu. Doç. Dr. Zeki Durak, imza törenindeki konuşmasında projeye ilişkin bilgiler verdi. 

Projeyle, NOSAB sınırları dahilinde faaliyet gösteren 339 kayıtlı firmaya sağlanan elektrik, su, doğalgaz ve arıtma hizmetlerine yönelik sayaç okumalarının uzaktan yapılabileceğini, arıza ve acil durumlarına daha hızlı müdahale edilmesi amacıyla sorunun hızlıca tespiti için Otomatik Sayaç Okuma ve Yönetimi (OSOS) ve Enerji Kalitesi Analizi ve Raporlama Sistemi'nin (EKARS) kurulacağını söyledi.

Sistemlerin kurulmasıyla enerji kalitesinin analizi, mevcut durumda tespit edilemeyen kayıp-kaçak miktarlarının düşürülmesi yoluyla kaynak verimliliğinin sağlanmasının hem ekonomik hem de çevresel kazanç elde edileceğini aktaran Durak, “Günümüzde değişen ve gelişen teknolojiye bağlı olarak birçok operasyonel işlemin çevrimiçi takip edilmesi hem daha az işgücü kullanımı hem de farklı hizmet kalemlerinin ön plana çıkarılması sonuçlarını doğurmaktadır. Bu sonuçlar, OSB gibi yapıları bir dönüşüme itmektedir. Yapılacak olan teknolojik yatırımlar hem hizmet kalitesini artıracak hem de daha izlenebilir, sürdürülebilir ve şeffaf bir tüketim takip sisteminin kurulmasına olanak sağlayacaktır” dedi.

YILLIK 200 BİN LİRA TASARRUF

Genel Sekreter Durak, proje kapsamında kurulacak sistemlerle elektrik, doğalgaz ve su tüketimlerinin uzaktan okunması yoluyla operasyonel işlemler için gereken sürecin kısalacağını, faturalandırmanın daha hızlı yapılacağını ve işlenen verinin güvenilirliğinin artacağını vurguladı. “Tüketim miktarlarının online takip edilebilmesi yoluyla, eş zamanlı okuma sağlanabilecek, böylece yararlanıcıların tüketim miktarlarında otokontrol geliştirmesine olanak doğacaktır” diyen Durak, “Tüketimlerdeki kayıp-kaçak miktarları cadde, sokak, abone bazında kontrol edilebileceği için kayıp-kaçak ve arıza gibi durumlarda anlık müdahale kabiliyeti geliştirilecektir. Kayıp-kaçak tespiti çevresel ve ekonomik katma değer sağlayacaktır. Teknolojinin etkin kullanımı sayesinde de sürdürülebilir yönetim gücünün pekiştirilmesi sağlanacaktır. Uzaktan okuma yoluyla yıllık yaklaşık 200 bin TL tasarruf edilmesi beklenmektedir. Bütçesi 2,6 milyon TL olan bu projeye yüzde 70'ün üzerinde destek sağlayacağız ” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: