Afyon Haber Sitesi I AfyonAjans.com

Kırık Minare görenleri şaşırtıyor

AFYONKARAHİSAR’ın Çay ilçesinde 2 yüzyıl önce çıkan yangında yok olan köyden geriye kalan Kırık Minare dimdik ayakta durmayı sürdürüyor.

Bolvadin ilçesinde bulunan ve 1801 yılında meydana gelen büyük yangında yok olan Erkmenhisarı köyünün günümüze kadar ulaşan tek eseri olan Kırık Minare görenleri şaşırtıyor. Erkmenhisari köyünün 13. yüzyıl sonlarında Karakoyunlu Türkmenleri tarafından kurulduğu, Selçuklu ve Osmanlı dönem kayıtlarında Türkmen köyü olarak yazıldığı bilinmektedir. 1801 yılında meydana gelen yangında harabeye dönen köyün halkının Bolvadin ilçesine yerleşerek Erkmen Mahallesi’ni, yarısının da Afyonkarahisar’a göç ederek, Erkmen beldesini kurdukları bilinmektedir.

Çay Dağcılık Trekking Grubu Başkanı Ali Demiral, “Birkaç arkadaşımla Bolvadin’deki Kırık Minare’yi görmeye gittik. Hayretler içerisinde kaldık. Birkaç asırlık minare hiçbir koruma önlemi alınmamasına rağmen dimdik ayakta duruyor. Görülecek bir yer” dedi.

Bolvadin’de yaşamını sürdüren araştırmacı tarihçi emekli Muharrem Bayar ise minareyle ilgili şu bilgiyi verdi:

“1801 yılı mayıs ayında bölgede meydana gelen büyük yangında Erkmenhisarı köyü tamamen yok oldu. Selçuklunun son dönemi olan beylikler dönemine ait bir eser. 2 asır geçkin ayakta. Minarenin dikdörtgen bölümünde, Polybotum Antik Kenti’nden getirilmiş yazılı taşlar kullanılmış. Bu yazılı taşlarda Polybotum Antik Kenti’nin büyük bir şehir olduğu yazmaktadır. Silindir kısmında ise ayrı bir işlemecilik arz eder.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: