Afyon Haber Sitesi

ŞİFA OLSUN, BİRLİK OLSUN, BERABERLİK OLSUN…

“Sultan Divaniyi Anma ve 40 Hatimli Şifalı Aşure” etkinlikleri kapsamında, vatandaşlara 100 bin kap aşure ikramında bulunuldu.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından ilimizin abide şahsiyetlerinden Mevlana’nın Torunu Sultan Divani Hazretlerini Anma ve Şifalı Aşure günü etkinlikleri Mevlevi Türbe Camii’nde aşure ikramıyla sona erdi.

Muharrem ayı geleneği olarak gerçekleştirilen etkinlikte,”40 hafıza, 40 hatim okutularak, 40 kazanda pişirilen aşure”, cuma namazının ardından Sultan Divani’nin türbesinin de bulunduğu Mevlevi Camisi başta olmak üzere kentin 37 noktasında dağıtıldı. Mevlevi Camisi’nde düzenlenen aşure dağıtım töreni, Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı’nın konseriyle başladı. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, törende yaptığı konuşmada, aşure etkinliğinin yaklaşık 600 yıldır devam ettiğini, Mevlevi Camisi’nde 40 hafızın 40 kazan başında 40 hatim indirdiğini söyledi.

Geleneksel etkinliğin duasının dün yapıldığını dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, şöyle konuştu: “Belediye yemekhanemizde aşuremiz hazırlandı. Cuma namazının ardından da şimdi dağıtımını yapıyoruz. Bu geleneği inşallah, ömrümüz olduğu müddetçe yaşatmayı sürdüreceğiz. Aşuremizi, Afyonkarahisar’daki 37 farklı noktada insanlara ikram edilecek. Herkese şifa olsun. Rabbim, birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın.”

Vali Yardımcısı Mehmet Keklik de Muharrem ayının ilahi bereket ve feyzin, rabbani ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı mübarek günler olduğunu vurguladı. Kadim aşure etkinliğini düzenleyen Afyonkarahisar Belediyesine teşekkür eden Keklik,”Bu mübarek günler dolayısıyla başta Hz. Hüseyin efendimiz olmak üzere kutsal Anadolu toprağını bizlere vakar kılan bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Yüce rabbimiz bizlerin birlik ve beraberliğini her zaman daim etsin. Yüce devletimizi ve aziz milletimizi, rabbimiz kıyamete kadar payidar kılsın. Aşure etkinliğimiz ve Muharrem ayımız mübarek olsun.” diye konuştu.

İl Müftüsü Sinan Kazancı tarafından yapılan duanın ardından belediye yemekhanesinde çeşitli hububat ve yemişle hazırlanan 100 bin kap aşure Afyonkarahisarlılara dağıtıldı. Etkinliğe; Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, hayırseverler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: