Afyon Haber Sitesi

TÜBİTAK Uzmanı Tıltak Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği Programlarını Anlattı

TÜBİTAK Uzmanı Tıltak Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği Programlarını Anlattı

Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) kuruluşunun 30. yılı kutlamaları kapsamında Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından “COST Aksiyonları Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantıda TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Murat Tıltak katılımcılara işbirliği programları hakkında bilgi verdi.

Çevrimiçi gerçekleştirilen ve bilim ile teknolojide Avrupa iş birliği programlarının anlatıldığı toplantı, TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfan Uygunoğlu’nun selamlama konuşmasının ardından başladı.

“Amaç farklı ülkelerde benzer konularda çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek”

Daha sonra söz alan TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Murat Tıltak “COST kuruluşu ve aksiyonları hakkında bilgi verdi. Tıltak, COST’un, Avrupalı araştırmacılar arasında etkileşim ve iş birliğini desteklemek amacıyla 1971 yılında kurulduğunu ve Türkiye’nin de kurucu ülkeler arasında yer aldığını ifade etti. COST oluşumunun, ulusal olarak desteklenen araştırma projelerinin yürütücülerinin Avrupa düzeyinde oluşturulmuş bilimsel ağlara dahil olmasını sağladığını anlatan Tıltak, “COST araştırmacılara araştırma desteği vermez. Ancak araştırmacılara kendi alanlarında çalışan bilim insanları ile bir araya gelmelerini amaçlamaktadır. Türkiye’deki bilimsel koordinatörlüğünü de TÜBİTAK gerçekleştirmekte. COST’a üye 40 ülke bulunmakta” dedi.
Toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: