Afyon Haber Sitesi

ULU CAMİ YÖNETİM PLANI ODAK GRUP TOPLANTILARI YAPILDI

Afyonkarahisar’ın en büyük ibadet mekânı olan Selçuklu mimarisi tarihi Ulu Camii, UNESCO’nun Dünya Miras Listesine aday gösterilmeye hazırlanıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Anadolu’daki ahşap tavanlı ve ahşap destekli camilerin UNESCO Dünya Mirası adaylık çalışmalarında evrensel değerlere sahip yapıları tüm dünyaya tanıtmak ve korunmalarını sağlayarak gelecek nesillere aktarılması adına başlattığı çalışmada, 2018 yılında UNESCO geçici listesine giren Afyonkarahisar Ulu Cami’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne aday gösterilmesi amaçlanıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan’ın ev sahipliğinde Ulu Cami Yönetim Planı odak grup toplantıları yapıldı. Toplantılara Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğünden gelen teknik ekip öncülüğünde; Konya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, AFAD, Afyon Kocatepe Üniversitesi (Arkeoloji ve Tarih Bölümü) Afyonkarahisar İl Müftülüğü, Tacı Ahmet Mahalle Muhtarlığı, Afyonkarahisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü organizasyonuyla Ulu Cami’nin adeta ‘röntgeni’ çekildi.

Toplantıların ardından kısa bir açıklamada bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan, tarihi değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak istediklerini söyleyerek UNESCO Dünya Mirası Listesine girmek için süreci yakından takip ettiklerini ifade etti. Ulu Camii’nin maneviyatı ve eşsiz özelliği ile Afyonkarahisar’ın en büyük değerlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Benol Kaplan, toplantıların düzenlenmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanı Mehmet Zeybek olmak üzere şehrimize gelen konuklara emeklerinden dolayı teşekkür etti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: