Afyon Haber Sitesi

Yapay Zeka Tabanlı Sağlık Teknisyenliği Projesi hayata geçti

Afyonkarahisar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu proje Zafer kalkınma ajansı tarafından desteklenecek.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Zafer Kalkınma Ajansı, 2020 yılı Mesleki Teknik Eğitimin geliştirilmesi, Mali Destek Programı kapsamında (MEGDEP) proje çağrısına çıktı. Sağlık alanında eğitim ve öğretim hizmeti veren, Afyonkarahisar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Proje bir araya gelerek sundukları, Sağlık Alanında Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Teknolojileri adlı proje Zafer Kalkınma Ajansı ekonomik yönden desteklemeye karar verdi.

Proje kapsamında; Afyonkarahisar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesine, yapay zeka ve derin öğrenme atölyeleri kurulacak. Bu atölyeler, ülkemizde sağlık alanında eğitim veren mesleki teknik okullar da yapılan ilk uygulama olacak. Geleceğin mesleği olan Yapay Zeka Tabanlı Sağlık Teknisyenliği personeli yetiştirmek üzere kurulacak olan Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Atölyeleri, İleri teknoloji ile donatılacaktır. Okulda yapay zeka sağlık teknisyenliği konularını içeren kurslar verilecek.

Bu kurslarda Atatürk MTAL’de görevli 10 öğretmen ve 72 öğrenci ,Robotik Kodlama, Yapay Zeka ile Modelleme kursu , Bulanık Mantık kursu , Biyometrik Sistemleri, Görüntü işleme kursu ,-C/C++ ,CNN ,RecurrentNeural Networks RNNs , Radyoloji ve tıbbi görüntüleme konularında kurs görecektir. Kurslar sonunda öğrenciler bilgi birikimlerine katma değer sağlayacaklar, istihdam edilme noktasında, diğer sağlık alanı öğrencilerine göre avantaj elde etmiş olacaklardır. Kurulmuş olan ortaklık yapısı ile özel sektörün talepleri doğrultusunda iş görenler yetişecektir.

Avrupa içinde çok yeni bir alan olan yapay zeka sağlık teknisyenliği eğitimi konusunda Almanya’da hizmet veren HHK GmbHHumaneHäuslicheKrankenpflege hasta ve yaşlı bakım evi ile işbirliği anlaşması yapılmıştır. Bu sene kursları başarı ile bitiren 33 öğrenci ve 8 öğretmen, HHK GmbHHumaneHäuslicheKrankenpflege hasta ve yaşlı bakım evinde 3 haftalık, staj ve iş başı eğitim alacaklardır.
İlimiz, bölgemiz ve ülkemizde ilk olma özelliğini taşıyan, yapay zeka tabanlı sağlık teknisyenliği,alanda rol model olacağı belirtiliyor.. Okullarımızın yeni teknolojilere erişmesinde her zaman, büyük destek olan Zafer Kalkınma Ajansı, bu seferde Afyonkarahisar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin sunmuş olduğu, sağlık alanında Yapay Zeka Ve Derin Öğrenme Atölyesi Projesine destek olarak her zaman yenilikçi teknolojilere erişime destek olduğunu bir kez daha gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: